Laminat Parke Kalitesini Nasıl Anlayabilirim

Laminat parke sektöründe müşterilerimizin en çok sordukları soru

 

Laminat parke alacağım parke kalitesinin nasıl anlıyabilirim veya sorunsuz laminat parke montajını nasıl yaptırabilirim

Laminat parke kalitesini anlamak için nelere dikkat etmeliyim? sorularıdır

Evinize veya işyerinize laminat parke almaya karar verdiniz . Laminat parke hakkında en ufak bir bilginizde yok. Laminat parke satışı yapan dekorasyon firmalarını geziyorsunuz. Tezgahtar ürünleri önünüze koymaya başladı. Laminat parke markalarını sayıyor. Alman laminat parke, isviçre laminat parke, Polonya laminat parke, Belçika laminat parke, Avrupa menşeli ithal laminat parke ürünüdür diyelim; yok çin,i var rus,u var, yahu en iyisi isviçre laminat parke, bonu al, çok iyidir çok kalitelidir diyor. Tezgahtarı anlamak için iyice dinlemeye çalışiyorsunuz. Bir taraftan markaları aklınızda tutmaya çalışırken, diğer taraftan da laminat parkeleri evirip çevirip aralarındaki farkları gözle anlamaya çalışiyorsunuz.

Moraliniz iyi, aklınızdan kolaymış diye diye geçiriyosunuz. En iyi imalat kalitesi olan ülke belidir, küçük bir araştırma yaparak öğrenirim diye sessizce düşünüyorsunuz.

Satıcı devam ediyor. tutkallı, tutkalsız, yeşil. HDF, kilitli ve kilidi şu patentli, antialerjik. İSO 9000 den sonra İSO ile başlayan bütün belgeleri sayıyor. Laminat parke E1 kalite belgeli veya mavi melek amblemli, dahamı tımbırlend yüzey; Şimdi kafan karıştı mı, karıştı. Peki, satıcı seni aldatıyor mu? Bana soruyorsan ; seni aldatmaya çalışiyor. Satıcı, laminat parkedeki kalite kıstaslarını ve uluslar arası kalite belgelerini anlatıyor.                                         Yaptığı da doğrudur. Sattığı laminat parke ürününün kaliteli olduğunu, diğer kalitesiz laminat parke ürünüyle aradaki fiyat farkının sebeplerini açıklamaya çalışiyor. Şimdi soruya geri dönelim ; iyi bir laminat parke montajını nasıl yaptırabilirim ? Laminat parke kalitesini anlamak için nelere dikkat etmeliyim ?                                                       Sorularınızı yanıtlarken mümkün olduğu kadar teknik ifadeler kullanmadan, basit anlatımlarla kalite kıstaslarını    sırasıyla yazacağım.

Laminat parke firmaları laminat parke sınıfını iki haneli rakamla belirtir.Bu rakam büyüdükçe kalite o derecede artar, Laminat parke (genelikle) 21. ci sınıftan başlar 33. cü sınıfa kadar gider. Sınıf özelliklerini laminat parke sınıfları makalemde daha tafsilatlı yazdım. Sınıf özeliklerinin daha iyi anlayabilmeniz için örneklerle laminat parke kullanım anlarını yazacağım

31. ci sınıf Ac3 Ev ve ofis alanlrında

32. ci sınıf Ac4 Ofis ve mağaza alanlarında

33. cü sınıf Ac5 Çok daha yoğun alanlarda

Dikkat ederseniz sınıf değer rakamı büyüdükçe, laminat parkenin imalat özellikleri, daha fazla kullanıma, aşınmaya, zorlanmaya dayanabilecek dirençte üretiliyor,

Tavsiyem; Ev ve konutlarınız da 31. Sınıf laminat parkeyi, iş yerleriniz de 32. sınıf laminat parkeyi satın almanızdır.    Laminat parke sınıf özellikleri hakkında bilmeniz gereken en önemli konu; Bazı laminat parke markalarının 31. Sınıf  ürünleri, diğer laminat parke markasının 32. Sınıf ürünlerinden daha dirençli, dayanıklı ve sağlam olduğudur. Yani laminat parke üretici firması ve marka değeri çok önemlidir. Laminat parke alırken sınıfına dikkat edeceksiniz . Aklınıza şu soru gelebilir;”Sadece bu sınıflara dikkat edip laminat parke almam tek başına yeterlimidir? ” Hayır, yeterli değildir.

Dikkat edeceğiniz laminat parke özelliklerine devam edelim. Müşteriler kendi aralarında en çok laminat parke ürününün menşeiden yani, imalatının yapıldığı ülkeyle övünürler. Bu yanlış kanıya genellikle laminat parke satış mağazaları sebep olmaktadır. Her mağaza kendi sattığı laminat parkenin, imalatının yapıldığı ülkeyi, en iyisi diyerek anlatır ve satar. Tüm Dünyada iletişim çok süratlı boyutlara ulaştı. Üretim tekniklerini ve çeşitlerini zorluyorlar. Bütün dünya ülkeleri iyi ve yeni çıkan teknolojiyi hemen alıyorlar. Üretim tekniklerini ve çeşitlerini zorluyorlar. bizim yapmamız gereken yerliyse, yerli laminat parkenin iyisini almak. İthalse, ithal laminat parkenin iyisini almaktır. Her ülkenin, hatta her laminat parke fabrikasının, değişik kalitelerde, hedef müşteri grubuna uygun fiyatlarda birkaç çeşit ürün yelpazesi vardır. Ekonomik, normal ve lüks laminat parke ürünleri gibi. Sanıldığı gibi laminat parkede en iyi olan şu ülkedir diyemiyoruz. Laminat parke hangi ülkede üretilirse üretilsin, önemli olan ürünün kalitesidir.

Laminat parkenizi satın alırken, kilit sistemi hakkında da laminat parke bayinizden bilgi alın. Kilit sistemleri de önemlidir. Zayıf kilitli laminat parkeler de daha çabuk laminat parke panelleri,açma ve aralama yapılacaktır. İyi bir kilit sistemine sahip laminat parkeyi tanımanız mümkün değildir. laminat parke montajcı ustaları, laminat parke montajları yaparak, hangi kilit sisteminin sorun yaratığını tecrübe ederek öğreniyorlar. Bu konuda parkecinizin ürünler arası kıyaslamalarına ve görüşlerine itimat etmekten başka şansınız da kalmıyor. Alacağınız laminat parke ”tımberland ” yüzey olmalıdır. Tımberland  yüzeği şöyle tarif edebiliriz. Laminat parke üzerinde yürürken, eğer parkenizin yüzeyi pürüzsüz ise kaymanıza neden olacaktır. Bu soruna laminat parke fabrikaları, diş kabartmalı yüzeylere sahip, laminat parke ürünleri geliştirerek çözüm bulmuşlardır. Günümüzde tüm laminat parke fabrikalari, tımberland yüzey laminat parke imalatı yapmaktadır. Laminat parke pabrika markaları aralarında tımberland yüzeylerinde kalite parkları vardır. Kalite farklarını, tırnaklarınızı parke yüzeyine sürterek daha iyi görebilirsiniz. Renk ve desen kavramını anlamak istemiyorum. Çünkü zevkler ve beyenme içgüdüsü, kişiden kişiye farklılıklar gösterir. En çok satılan renk ve desen şudur diyebiliriz. fakat yanlış bir yaklaşımdır. Satıcı tezgahtarların, renk konusunda yönlendirici olmalarını da doğru bulmuyorum. Müşteriniz ileride daha hoş görünümlü laminat parkeyle karşılaştığın da, sizi suçlu ilan edebilir. Sizlere renk ve desen konusunda tavsiyem, ürün desen çeşitlerini incelerken gözünüze hoş gelen parkeyi satın alın. Satış mağazasından içeri girer ,girmez gözünüze hangi ürün çarpıyorsa onu alın. Beyendiğiniz deseni başkalarına sorgulatmayın. Unutmayın fabrika satılmayan, müşterisi olmayan hiçbir desenin imalatını yapıp, stoklarında tutmaz. Laminat parke alırken en fazla dikkat etmeniz gereken, alacağınız laminat parkenin sağlığınıza zarar vermemesidir. Laminat parkenin sağlığa uygun olup, olmamasını Dünya Sağlık  Örgütü gerekli standartları belirleyerek düzenlenmiştir.

Laminat parke ürününü alırken E1 Belgesini sorun!

E1 belgesi nedir?

E1 belgesi; Laminat parke bileşenlerinde sağlığa zararlı madde bulunmadığını, bulunsa bile, bu miktarın uluslar arası sağlık standartlarına uygun olduğunu anlatır. Laminat parke fabrikası, ürününe E1 belgesini alabilmesi için 10 mg F / 100 g den fazla formaldehit maddesi bileşenlerinde bulundurmaması gerekir. Formaldehit nedir? Sağlığa zararlı kimyasal maddedir. Laminat parke imalatında kullanılmaktadır. Yanlış yorum yapmamanız için şu örneği vermeyelim. Tüm sunta ve MGF üretimlerin de formaldehit kimyasalı kullanılmaktadır. Yani mobilya alırken, mutfak yaptırırken kullanılan sunta ve MDF’ nin E1 belgesi sorulması gerekmektedir. Ayrıca E1 belgesi gibi, mavi melek  amblemi taşıyan laminat parkeler de vardır. Mavi melek amblemi, laminat parke ürününde, sağlığa zararlı hiçbir kimyasal içermediğini ifade eder. ”MAVİ MELEK AMBLEMİNİ” sağlık kalite standartları çok yüksek laminat parke markaları almaktadır.

TSE VE İSO belgeleri mutlaka olmalıdır.

Laminat  parkenin bileşeninde kullanılan ağaç miktarı da çok önemlidir. Önemli olan Ağaç (ahşap )bileşen arttıkça, laminat parkenizin sağlığa  daha uygun olmasıdır. Peki, sizler ağaç oranını gözle anlayabilir misiniz?

Bu ve benzeri özellikleri sizlerin elle dokunarak, gözle bakarak anlamanızın imkanı da yoktur. Bizler mesleki tecrübelerimizle, hangi laminat parke fabrikasının, nasıl üretim yaptığını biliyoruz. Yoksa hiç tanımadığımız bir laminat parke markasının karakteristik özeliklerini görerek, dokunarak tam anlamıyla anlayamayız.

Laminat parkenin kalınlığı önemli değildir. 7 ve 8 idealdir. Önemli olan laminat parke, HDF tabakasının üretim kalitesi ve dayanıklılığıdır. Laminat parke ürünün kalitesini belirleyen kıstaslar hakkında, azda olsa bilgi sahibi oldunuz. Kendinize güvenerek laminat parke satış mağazalarını geziyorsunuz. Tezgahtara , bu parke kaçıncı sınıf,E1 belgesi var mı, üretim ahşap bileşen oranını soruyorsunuz. Üre formaldehit ne kadar kullanılmış gibi tuhaf sorular yöneltiyorsunuz. Tezgahtarı bilginizle sıkıştıracağınızı zannediyorsunuz. Fakat kafanız iyice karıştı. En ucuz satılan laminat parkeden, en pahalısına kadar, tüm laminat parkeler yukarıda bahsedilen kalite belgelerini taşıyorlardır. Hatta hiçbir laminat parke mağazası, benim parkem ucuz ve sağlığa zararlıdır diyeni de görmediniz.

Buraya kadar anlatmak istediğim, laminat parke yaptırırken en önemli faktörün laminat parke markası ve satıcısı olduğunu anlatmak istememdir. Bu gün hangi laminat parke markası ”TSE”, ”İSO”.. ve E1 belgelerini taşımıyor ki? Çin’ den sipariş edilen, ucuz segmentli laminat parkeler bile bu özeliklere sahiptir. yada bir şekilde bu yazılar, laminat parke kutuları üzerine yazdırılıyordur.

Aklınız da şu soru belirdi, ”evime sağlıklı, kaliteli, sonradan sıkıntı çıkarmayacak laminat parke yaptıra bilmem için, laminat parke satıcılarına, samimi olarak ne sormalıyımdır ?” Müşterilerimizin yaptıkları en büyük hata, başkalarının tavsiyesi yada yönlendirmesiyle, alacakları laminat parke markasını belirlemeleridir. Dikkat edin, aynı laminat parke markasını, kullanım koşullarına göre, her zemine uyum sağlayacaktır diyemezsiniz. Her üretici fabrikanın farklı hedef müşterileri vardır. Kimisi alim gücü yüksek kesimi hedef alıyor, kaliteye ağırlık veriyor. kimisi ucuz ve kalitesi düşük malları üretiyor ve fiyatı temel alan müşterileri hedef alıyordur. siz önce alacağınız laminat parke  ürününün hangi gruptan olmasını istiyorsunuz? Yapmanız gereken ; Laminat parke satıcısına, nerede,nasıl ve ne yoğunlukta laminat parke kullanılacağını,o yerin nem ve rutubet gibi özelliklerini anlatıyorsunuz. Alım gücünüzü ve koşullarınızı söyleyip, alabileceğiniz en doğru ürünü soruyorsunuz.

”Parkeciniz; Tavsiye ettiği laminat parkeyi, kaç yıl sattığıdır?” ”Alacağınız laminat parke yerli üretim yada ithal mi geliyor?” Beğendiğiniz laminat parke markası kaç yıldır sektörde imalat yaptığını sorun. ” Bütün bu bilgilerin laminat parke satın almayla, ne alakası vardır demeyin. Çünkü çoğu ithal laminat parke markasının, üretim yaptıkları fabrikaları da yoktur . Bu firmalar günübirlik fason çekim yaptırıyorlardır. İthalse direk fabrika imalatı mı, yoksa fason laminat parke mi öğrenin.

Laminat parke imalatı yapan, birkaç büyük firma vardır. bu firmalar laminat parke sektörün de biliniyorlardır. Geri kalanlar hep fason laminat parke üretimleridir.

Aklınıza şu soru gelebilir; fason laminat parke ürünleri de aynı fabrikalarda üretiliyor diye düşünmeyin. Fason laminat parke yaptıran fasoncu firmaların çoğu, rekabet edebilmek için ucuz laminat parke ürettireceklerdir. Mutlaka kaliteden taviz vermeyen fason imalat yapan, marka olma yolunda ilerleyen laminat parke firmaları da vardır.

Bu bilgileri parkecinizden iyice öğrenin. Unutmayın laminat parkeniz ileride sorun yarattığında, tamirat için aynı ürünü bulmanız gerekebilir. Tamirat sorununu, birkaç kutu laminat parke bir kenara ayırarak da çözebilirsiniz.

En önemli beğendiğiniz laminat parke, kaç yıldır satılıyor. Montajdan sonra sorun yaratıyor mu? Renk desen tabakası çabuk deforme oluyor mu?

Alacağınız laminat parke markasının dayanıklılık özelliklerini, garanti kapsamlarını parkecinize sorun. Tavsiyem köklü, bu sektörde uzun yıllarını vermiş, ürünlerinin arkasında duran, devamlı üretim teknolojilerini yenileyen, marka olmayı başarmış fabrikaların ürünlerini satın alın. Laminat parkenizin markasına karar verdiniz. sormanız gereken, laminat parke montajı yapılırken yere serilen laminat parkenizin markasına karar verdiniz. sormanız gereken, laminat parke montajı yapılırken yere serilen şilteyi, duvar diplerinde kullanılan süpürgeliği ve kapı önlerinde aparat olarak koyulan, kapı önü profilleri kalitesini de sorgulayın.

Laminat  parke  kalite kıstasları hakkında, azda olsa bilgi sahibi oldunuz. İlerleyen günler de yeni çıkan kalite ölçütlerini, yazmış olduğum bu makalemin altına ilave edeceğim. Bu bilgileri öğrenin fakat laminat parkecinize de güvenin. Her mesleğin incelikleri, bilgi birikimi, tecrübesi ve sanatsal icrası vardır.

Bu bilgileri tabi ki sağlığınız için araştıracaksınız. Konuya da hakim olacaksınız. Laminat parke sektörü, ahşap kadar anlaşılması kolay da değildir.Kimyasal içeriği olduğu için kaliteyi belirleyen birçok unsur vardır. Laminat parke kalitesiyle ilgili bilgileri öğrendiniz. Yapmanız gereken satış mağazalarını dolaşarak laminat parke markalarının özellikleri ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olmaktır. Ucuz laminat parkeler, muhtemelen bu saydığım özelliklere sahip olmayacaktır. Ayrıca her laminat  parke, her bölgenin nem ve rutubet koşullarına, uyum sağlayacak anlamına da gelmiyor. Laminat parkecileri gezerken mutlaka en düşük fiyata yaptıracağım diyorsanız, diyecek bir sözüm de yoktur. Kaliteli bir laminat parkeye, yüksek fiyat isterler bunu da unutmayın. En pahalısını alıp da aldatılın da demiyorum. Bölgeniz de ki, en yüksek fiyat istenilen laminat parke markasını seçin. Seçmiş olduğunuz laminat parke markasını, en düşük hangi firmaya yaptırabiliri mi araştırabilirsiniz. Bence sadece fiyatı da ölçü almayın. Laminat parke ustasını, işçiliğini ve en önemlisi satış mağazasının geri hizmetini de sorgulayın.